Kiedy podstawy zasiłków nie ustalamy na nowo zmiana od 2022

Dla celów ustalenia ponownie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego od 1 stycznia 2022r. skrócona została z 3 do 1 miesiąca przerwa między pobieranymi zasiłkami.

 

Art. 43. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy.

 

Art. 43 nie ma zastosowania gdy nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy o którym mowa w art. 40 ustawy zasiłkowej.

 

Wnioski z art. 43 ustawy zasiłkowej

  • miesiąc kalendarzowy – mowa o pełnym miesiącu kalendarzowym liczonym od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca,
  • bez względu na rodzaj zasiłku – czy to będzie zasiłek chorobowy, opiekuńczy, macierzyński,
  • bez względu na czas pobierania zasiłków,
  • w omawiany miesiąc kalendarzowy wliczany jest czas np.: przebywania na urlopie wypoczynkowym, korzystania z dni wolnych z tytułu opieki na dziecko wynikające z art. 188 Kodeksu pracy.

 

Przy czym powyższe dotyczy zatrudnienia u tego samego pracodawcy na podstawie kolejno następujących po sobie umów a w przypadku zmiany pracodawcy podstawę wymiaru zasiłku ustalamy na nowo.

 

Przykład

Pracownik zatrudniony od 1 lutego 2019r. chorował kilka dni w styczniu 2022r., ponownie chorował w kwietniu 2022r.r. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego będzie ustalana na nowo, ponieważ przerwa między okresami pobierania zasiłków była dłuższa niż miesiąc  kalendarzowy.

 

Przykład

Pracownik zatrudniony od 1 lutego 2017r. chorował kilka dni w styczniu 2022, ponownie zachorował pod koniec lutego 2022r. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie będzie ustalana na nowo, ponieważ między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy.

 

Zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne, do których prawo powstało przed dniem 1 stycznia 2022r. będą wypłacane w wysokości, na zasadach i w trybie określonym w przepisach ustawy zasiłkowej przed dniem 1 stycznia 2022r., za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy.

 

Zmiany w ustawie zasiłkowej od 1 stycznia 2022r.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments