Wypowiedzenie umowy przed okresem ochronnym

Zgodnie z Kodeksem pracy, art. 39. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

 

Przykład

Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę przed nabyciem prawa do ochrony przedemerytalnej ale umowa uległa rozwiązaniu w okresie ochronnym. Pracodawca nie naruszył ochrony przedemerytalnej, ochrona ta nie obowiązywała w dacie złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu.

Wniosek z powyższego taki, że zakaz wynikający z takiej ochrony dotyczy czynności złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu i nie obejmuje swoim zakresem rozwiązania umowy.

 

Poniżej wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 1999r., sygn.  akt I PKN 643/98

Zakaz ten nie obowiązuje, jeżeli w dacie wypowiedzenia pracownik nie osiągnął ochronnego wieku „przedemerytalnego”, który przekroczył dopiero w okresie biegnącego wypowiedzenia lub w dacie rozwiązania umowy o pracę.

 

Wniosek z powyższego wyroku SN

Oświadczenie o wypowiedzeniu złożone pracownikowi przed rozpoczęciem ochrony przedemerytalnej jest dopuszczalne i skuteczne.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy
Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments