Przedłużenie umowy do dnia porodu

Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

Jak liczyć termin upływu 3 miesiąca ciąży, po upływie którego pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu?

Wyrok SN z 15 stycznia 2019r. II PK 252/17
Zasady obliczania terminu, w którym upłynął trzeci miesiąc i aktywowała się ochrona, o której mowa w art. 177 § 3 k.p. wyjaśniono w wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2002 r. I PK 33/02 (OSNP 2004 nr 12, poz. 204). Z jego uzasadnienia wynika, że termin upływu trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni). Oznacza to, że dla aktywowania ochrony przewidzianej w art. 177 § 3 k.p. konieczne jest ustalenie, że w dniu, w którym umowa o pracę na czas określony miała ulec rozwiązaniu, upłynęło już co najmniej 85 dni (3 miesiące księżycowe + 1 dzień) od dnia poczęcia. Ochrona z art. 177 § 3 k.p. przysługuje bowiem dopiero po upływie trzeciego miesiąca ciąży, a nie w okresie do zakończenia trzeciego miesiąca ciąży.

Przykład

Katarzyna C. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja. W dniu 17 marca przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające 7 tydzień ciąży. Pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu.

Przy ustalaniu czy  Katarzynie C. należy przedłużyć umowę o pracę do dnia porodu, bierzemy pod uwagę termin rozwiązania umowy o pracę. W jej przypadku 12 tydzień ciąży upłynie przed dniem rozwiązania umowy.

 

W celu uzyskania przedłużenia umowy do dnia porodu pracownica jest zobowiązana przedstawić zaświadczenie o stanie ciąży. Art. 185 § 1 Kodeksu pracy.

 

Przedłużenie umowy zawartej na czas określony następuje z mocy prawa, przepisy Kodeksu pracy nie wspominają o obowiązku informowania pracownicy o tym fakcie, niemniej jednak w praktyce stosuje się formę pisemną w celu poinformowania zainteresowanej o przedłużeniu jej umowy.

Przykład  informacji o przedłużeniu umowy do dnia porodu znajdziesz poniżej:

 

Wzory dokumentów

Ważne!

Przepisu art. 177 § 3 Kodeksu pracy o przedłużeniu umowy do dnia porodu nie stosuje się do umowy zawartej na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 177 § 31  K.p.).

 

Świadectwo pracy

W przypadku przedłużenia umowy do dnia porodu na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy ostatnim dniem trwania stosunku pracy jest data porodu. Wpisując podstawę prawną ustania zatrudnienia należy wpisać art. 30 § 1 pkt 4 w związku z art. 177 § 3 K.p.

 

 

Jak wypełnić raport ZUS RSA w przypadku umowy przedłużonej do dnia porodu?

Przykład

Pracownicy została przedłużona umowa o pracę do dnia porodu. Przebywała na zasiłku chorobowym wypłacanym przez ZUS. Urodziła dziecko 6 listopada. Pracodawca wystawił świadectwo pracy, w którym 6 listopad  był ostatnim dniem zatrudnienia. Jak prawidłowo dokonać rozliczenia w raporcie RSA za taką osobę?

 

W opisanym przykładzie należy wypełnić dwa kolejne bloki druku ZUS RSA.

Formularz ZUS RSA płatnik składek sporządza w celu przekazania informacji o wypłaconych świadczeniach  i o przerwach w opłacaniu składek.

Za okres od 1 do 5 listopada  jako kwotę wypłaconego świadczenia wpisuje się „0”, natomiast kod przerwy  313. Oznacza to, że w okresie od 1 do 5 dnia listopada ubezpieczona przebywała na zwolnieniu lekarskim, a płatnikiem zasiłku chorobowego był ZUS. Może wystąpić kod 331 informujący o wynagrodzeniu za czas niezdolności do pracy finansowanym ze środków pracodawcy, jako kwotę wypłaconego świadczenia należy wpisać kwotę wynagrodzenia chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe pracodawca wypłaca do 33 dnia niezdolności do pracy. (art. 92 § 1 K.p.)

W przypadku 6 listopada, od którego ubezpieczona zaczęła korzystać z zasiłku macierzyńskiego, w polu kwota wypłaconych świadczeń należy również wpisać „0”, natomiast kod przerwy  311 informujący o zasiłku macierzyńskim z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

 

W  listopadzie w stosunku do tej samej pracownicy pracodawca wykazuje dwie przerwy w opłacaniu składek,  ponieważ każda z tych przerw jest z innego tytułu, konieczne jest wypełnienia dwóch kolejnych bloków formularza RSA.

 

W przypadku przedłużenia umowy do dnia porodu gdy płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za jeden dzień, wypłaty zasiłku za cały okres dokonuje ZUS.

 

Przedłużenie umowy do dnia porodu pracownikowi tymczasowemu

Print Friendly, PDF & Email
Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kala
Kala
4 lat temu

Ja jestem w takiej sytuacji ze 20 kwietnia dostałam wypowiedzenie z miesiecznym wyprzedzeniem czyli 20.04 -31.05 , 20 poszłam do lekarza po l4 i została stwierdzona ciąża . Umowe ogolnie mialam do konca roku 2020. Czy przedłuża mi umowe do dnia porodu ? . Jezeli 31.05 bede w 10 tyg ciazy . Czy bede miala platne 100 % ??

Żaneta
Żaneta
4 lat temu

Mam umowe o pracę na czas określony do 31 sierpnia 2019r, a cesarskie cięcie mam mieć 29 sierpnia, co z macierzyńskim?

Żaneta
Żaneta
w odpowiedzi do  Jowita
4 lat temu

Umowę o pracę mam do 31 sierpnia bez możliwości przedłużenia. Urodzić mam 29 sierpnia przez cc, czy bede miała prawo do macierzyńskiego czy kosiakowe z zusu?

Agnieszka
Agnieszka
6 lat temu

Witam. Jestem pracownikiem tymczasowym i posiadam umowę o pracę tymczasową przedłużaną co miesiąc(od pierwszego do ostatniego). W danej firmie jak i agencji pracuje już dwa lata. Zaszlam w ciążę i mam takie pytanie czy gdy będę już w 12 tygodniu ciąży moja umowa zostanie przedłużona do dnia porodu?

Dawid
Dawid
6 lat temu

Witam, żonie została przedłużona umowa do czasu porodu, następnie skorzystała ona z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Po tym czasie była przez kilka dni bezrobotna (aby mieć ubezpieczenie) i następnie podjęła pracę. Proszę o informację czy okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wlicza się do „stażu urlopowego” – chodzi o liczbę urlopu z 20 dni do 26 dni. Nie rozumie jednoznacznie art. 177.

Kinga
Kinga
6 lat temu

Witam chciałam się dowiedzieć bo ciągłym zwolnienie 3,5 miesiąca po ustaniu zatrudnienia. Obecnie znalazłam pracę i pracuje kilka dni i okazała się że jestem w ciąży i kiedy mogę przejść na chorobowe i czy zostanie mi wypłacony zasiłek chorobowy do porodu?

janina
janina
7 lat temu

proszę o odpowiedz córka miała przedłóżoną. umowę do dnia porodu i pracodawca żąda od córki na piśmie wypowiedzenia z pracy twierdząc ze jak nie wypowie umowy to musi wrócić na parę dni do pracy.Zaznaczając że miała umowę jako młodociany pracownik z ukończeniem 18 L mimo to proszę o wiadomość czy umowa przedłużona z automatu powinna trwać dalej jako młodociany czy pracownik .Mimo to szkole kończyła w czerwcu 2016 a egzamin czeladniczy zdała we wrześniu i pazdżierniku co mamy robić pisać do Sądu Pracy i jakie mamy szanse wygranej żeby dostać dokumenty

asia
asia
7 lat temu

Moja umowa o prace zostala zawarta do dnia porodu i tu pojawia sie pytanie co po porodzie tzn. Co z moim ubezpieczeniem zdrowotnym i mozliwoscia korzystania ze swiadczen opieki zdrowotnej?

kasia
kasia
7 lat temu

Witam proszę o poradę.umowę na czas określony mam przedłużona automatycznie do porodu,czy po porodzie pracodawca może przedłużyć mi umowę to będzie trzecia ,czy nie ma takiej możliwości ??