Raport ZUS RSA w przypadku umowy przedłużonej do dnia porodu

Jak wypełnić raport ZUS RSA w przypadku umowy przedłużonej do dnia porodu?

Formularz ZUS RSA płatnik składek sporządza w celu przekazania informacji o wypłaconych świadczeniach  oraz o przerwach w opłacaniu składek.

Przykład

Pani Oliwii Nowak została przedłużona umowa o pracę do dnia porodu. Do dnia porodu przebywała na zasiłku chorobowym wypłacanym przez ZUS (pracodawca zatrudnia poniżej 20 pracowników). I tak w listopadzie p. Oliwia: od 1 do 5 XI przebywała na zasiłku chorobowym a w dniu 6 listopada nastąpiły narodziny dziecka. Pracodawca wystawił świadectwo pracy, w którym 6 listopad  był ostatnim dniem zatrudnienia.

 

W opisanym przykładzie należy wypełnić dwa kolejne bloki druku ZUS RSA bloki III.A. i  III.B. oraz IV.A. i IV.B.

Za okres od 1 do 5 listopada  jako kwotę wypłaconego świadczenia wpisujemy „0”, natomiast kod przerwy  313. Oznacza to, że w okresie od 1 do 5 dnia listopada ubezpieczona przebywała na zwolnieniu lekarskim, a płatnikiem zasiłku chorobowego był ZUS.

 

W przypadku 6 listopada, od którego ubezpieczona zaczęła korzystać z zasiłku macierzyńskiego, w polu kwota wypłaconych świadczeń należy również wpisać „0”, natomiast kod przerwy  311 informujący o zasiłku macierzyńskim z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

 

Reasumując w listopadzie w stosunku do tej samej pracownicy pracodawca wykazuje dwie przerwy w opłacaniu składek,  ponieważ każda z tych przerw jest z innego tytułu, konieczne jest wypełnienia dwóch kolejnych bloków formularza RSA.

 

W przypadku przedłużenia umowy do dnia porodu gdy płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za jeden dzień, wypłaty zasiłku za cały okres dokonuje ZUS.

Przedłużenie umowy do dnia porodu pracownikowi tymczasowemu

Umowa na czas określony a ciąża

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2009r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych  i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów,
  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy,
  • ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Print Friendly, PDF & Email

Wzory dokumentów do pobrania

Plik Opis Pobrania
pdf ZUS RSA Formularz aktywny do wypełnienia i wydrukowania (źródło: ZUS)
1137
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments