Umowa o pracę na okres próbny od 26 kwietnia 2023 r.

Umowa na okres próbny zawierana tak jak przed zmianą na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.

 

Umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:

  • 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,
  • 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Powyższe okresy mogą być jednokrotnie wydłużone w umowie o pracę na okres próbny nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.

Strony mogą uzgodnić w umowie o pracę na okres próbny, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności.

Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.

 

Stosunek pracy nawiązuje się w dniu określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy.

 

 

Jeżeli pracodawca uzna, że pracownik nie spełnił się na tym stanowisku czy też nie posiada wystarczających kwalifikacji do pracy na zajmowanym stanowisku nie ma obowiązku przedłużenia umowy na okres próbny o zadeklarowany w umowie czas określony i umowa na okres próbny ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu na który została zawarta. Pracodawca nie ma obowiązku uzasadniać swojej decyzji jest to decyzja jednostronna pracodawcy.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw,
  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Print Friendly, PDF & Email